Mineralfit.cz

Rakovina děložního čípku

Kateřina Řehořová

Na rakovinu děložního čípku každoročně umírá řada žen. Tomu všemu lze zabránit: dostatkem informací a preventivními gynekologickými prohlídkami. Nová naděje svítá také díky nově objevené vakcíně.

Rakovina děložního čípku

Rakovina děložního čípku (hrdla) patří mezi častější typy zhoubných nádorů u žen. U nás na něj zemře zhruba kolem 500 žen ročně. Tomuto rakovinovému bujení se však dá včasně zabránit a mnohdy by k němu nemuselo ani dojít. Předchází mu totiž předrakovinný stav, již lze včas rozpoznat a léčit. K tomu by měly sloužit především pravidelné preventivní gynekologické prohlídky.

Rakovina děložního čípku – jak vzniká? Prokázala se souvislost mezi infekcí lidským papilomavirem (HPV) – tj. sexuálně přenosnou chorobou. Tuto infekci bychom našli zhruba u jedné čtvrtiny žen mezi 18 až 25 lety, které však nemají žádné příznaky. S věkem klesá počet žen, u nichž lze infekci HPV prokázat. Ale právě ženy nad 35 let, u nichž je infekce HPV přítomna, má až dvěstěnásobně zvýšené riziko, že se u nich vyvine rakovina. Druhá skupina žen je zhruba o deset let starší. Rakovina děložního čípku a prevence Nejlepší prevencí proti karcinomu děložního čípku je pravidelná onkogynekologická prohlídka (prováděna 1 ročně). Žen, které chodí na pravidelnou gynekologickou prohlídku je však pouze jedna třetina, což zabraňuje včasnému rozpoznání zhoubného onemocnění. Časná stadia rakoviny jsou ve vysokém procentu případů vyléčitelná. Gynekolog provede cytologický stěr děložního hrdla a pošle jej do laboratoře na rozbor. Problémem je podle některých odborníků kvalita laboratorního (cytologického) vyšetření. Ne všechny laboratoře mají s tímto typem práce dostatečné zkušenosti. Jde o to, že k rozpoznání prvních známek, které svědčí pro možnost zhoubného zvratu, je zapotřebí značných zkušeností. A ty lze získat jen při hodnocení několika desítek tisíc vzorků ročně. Zárukou by měly být akreditované laboratoře, které spolupracují s gynekologem. Nedostatečně kontrolovaná laboratoř nemusí počáteční nádory odhalit.
V posledních letech se také podařilo vyvinout očkování proti lidskému papilomaviru (HPV). Rovněž kouření podporuje odolnost viru v tkáních. Rakovina děložního čípku – rizikové faktory časný začátek pohlavního života (před 17 rokem věku) častá změna sexuálních partnerů nebo více sexuálních partnerů kouření Rakovina děložního čípku – příznaky V počátečních stádiích je onemocnění zcela bezpříznakové. Později se nádor, který na čípku vytvořil vřed, projeví zakrvavělým výtokem a krvácením po pohlavním styku Bolesti a útlak močovodů jsou projevy pokročilých stádií Rakovina děložního čípku – léčba Lékař stanoví vždy individuální léčebný plán. U nádorů rozpoznaných v časném stádiu je metodou volby chirurgická léčba. Provádí se operace dle rozsahu onemocnění. U pokročilých stádií onemocnění, kdy není možné nádor chirurgicky odstranit, se přistupuje k léčbě ozařováním. Tomu všemu lze zabránit preventivními gynekologickými prohlídkami. Největší naději však přináší vakcína proti rakovině děložního čípku.

Hodnocení: 3.7

Počet: 3

Nejlepší: 5 Nejhorší: 2

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.