Mineralfit.cz

První pomoc při úpalu

Kateřina Řehořová
Nepodceňujte vysoké teploty. I krátké období horka může způsobit vážné zdravotní potíže hlavně u dětí, starých a obézních lidí a kardiaků. Je dobré znát pravidla první pomoci při úpalu - léto se blíží.
Prevence úpalu Nejlepší ochranou proti jakékoli újmě, zapříčiněné sluncem je prevence. Stačí tak málo. Parné dny nejčastěji způsobí úpal, úžeh nebo vyčerpání z horka.
V období velkého tepla je dobré zdržovat se co nejvíce v chladu zvýšit razantně příjem tekutin regulovat denní aktivity přizpůsobit okolní teplotě oblečení na slunci nosit pokrývku hlavy Úpal - jak vzniká Tělo se nedokáže vyrovnat s okolním horkem – termoregulace nefunguje. Právě tak vzniká tepelný úpal. Ve chvíli, kdy tělesná teplota rychle stoupá, pocení jako regulační mechanismus selhává. Organismus se neochlazuje a tělesná teplota může stoupnout během 10-15 minut až na 41 °C. Pokud není včas tělesná krize zažehnána a poskytnuta první pomoc, hrozí trvalé ohrožení zdraví nebo smrt.
Jak poznat úpal Příznaky se mohou měnit, zpravidla však dojde na tyto jevy horečka nad 39,5 °C zrychlený a silný puls suchá, horká, zčervenalá pokožka, chybí pocení velká bolest hlavy závratě, točení hlavy nevolnost, návaly, zvracení zmatenost, křeče, bezvědomí Co dělat při podezření na úpal

Pokud vypozorujete některý z výše uvedených příznaků, je důležitá okamžitá pomoc, může se jednat o život.

Zavolejte rychlou lékařskou pomoc a dále postupujte takto Postiženého přemístěte do chladného prostředí a svlečte. Co nejrychleji ochlaďte jeho tělo použitím všech dostupných metod – chladná koupel (kolem 18 °C), studené obklady, postříkání studenou vodou, termoforem, zabalte pacienta do mokrého prostěradla a ovívejte. Na slabiny, do podpaží a na krk umístěte led, obalený v plátně. Pozor však na omrzliny. Sledujte teplotu a ochlazujte než klesne na 38,5 °C. Postiženého v bezvědomí uveďte do stabilizované polohy. Pokud lékař nemůže dorazit okamžitě, navštivte pohotovost. Průvodní jevy úpalu Někdy může následkem úpalu dojít k tělesným křečím. Nepodávejte tedy tekutiny ani nic jiného do ústy, mohlo by dojít k poranění. Při zvracení postiženého dbejte na průchodnost dýchacích cest – u pacientů v bezvědomí zajistěte polohu na BOKU!
Úžeh Úžeh se projevuje podobně jako úpal, rozdíl je však v tom, že se jedná o přehřátí mozku na základě silného slunečního záření na nekrytou hlavu. Úžeh se projevuje někdy i s několikahodinovým zpožděním. Postup pomoci při úžehu je stejný jako při úpalu, obklady se však dávají na hlavu.

Přestože s vysokými teplotami a úpalem není žádná legrace, v kritických situacích se snažte "zachovat chladnou hlavu" i v horku. Panika všechny krize jen zhorší. Postupujte správně a rozvážně.

Hodnocení: 5.0

Počet: 1

Nejlepší: 5 Nejhorší: 5

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.