Mineralfit.cz

Maranta – Marantha leuconeura

Kateřina Řehořová
Maranta není zrovna nejsnadnější rostlina, ale při starostlivější péči se nám určitě odvděčí zdravým růstem. Maranta převzala své jméno po italském botanikovi Bartolomeo Marantim, který žil v 16. století.
Maranta – Marantha leuconeura Maranta převzala své jméno po italském botanikovi Bartolomeo Marantim, který žil v 16. století. Tato nižší rostlina má oválné zelené listy se sametovým povrchem, který nese výrazné tmavě zelené až černé skvrny. Podle tvaru těchto skvrn se Marantě říká "králičí stopa", anebo se také často přezdívá "rostlinou modlitby". Maranta není zrovna nejsnadnější rostlina, ale při starostlivější péči se nám určitě odvděčí zdravým růstem.
Umístění Nejideálnější stanoviště pro pěstování maranty, je stinné stanoviště. Rostlina je velmi náchylná na průvan!!
Teplota Rostlina má ráda teplo, vyhovuje jí normální pokojová teplota okolo 23 °C, ale je schopna snést i teplotu až 29 °C. Teplota by neměla klesnout pod 10 º C. Na příliš chladném stanovišti se listy stáčejí.
Zálivka Maranta má ráda vodu, a proto by zemina v květináči neměla nikdy vyschnout. Pěstujeme-li Marantu při nízké teplotě omezíme i zálivku. Vydatně zaléváme měkkou odstátou vodou. Pokud nemá rostlina dostatečnou zálivku, listy odspodu žloutnou nebo se na nich objevují skvrny.
Vzdušná vlhkost Maranta potřebuje vysokou vlhkost vzduchu ( až 85%), proto rostlinu často rosíme.
Hnojení V létě hnojíme marantu 1x za 14 dní polovinou dávky speciálního tekutého hnojiva pro pokojové rostliny, rozpuštěného ve vodě.
Kvetení Rostlina vytváří během léta malé, bílé kvítky.
Přesazování Přesazujeme na jaře 1x za rok. Dno květináče vysypeme malými kamínky, aby mohla odtékat přebytečná voda , zeminu při přesazování příliš nestlačujeme.
Substrát Maranta má ráda lehkou a propustnou zeminu z části složenou z rašeliny.Nevhodnější pěstební substrát se skládá z 1 dílu listovky, 1 dílu rašeliny, 1 dílu kompostové zeminy a 1 dílu písku. PH substrátu je 5,5 – 6,5.
Množení Při jarním přesazování můžeme rozdělit větší rostlinu na dvě části, a poté přesadíme do menších květináčů. Maranta se může také množit vrcholovými řízky z listů. Nejméně častý způsob rozmnožování maranty je semenem. Klíčení trvá dlouho a semeno je velmi náchylné na plíseň.
Choroby Hnědé a zaschlé špičky listů
Příčinou je příliš suchý vzduch. Rostlinu celou prohlédněte, zda netrpí sviluškami a odstraňte její odumřelé části.
Listy jsou pokroucené a skvrnité, spodní listy žluté
Příčinou je nedostatečná zálivka. Substrát marantovitých rostlin musí být stále vlhký.
Opadávání listů
Příčinou je příliš suchý vzduch. Marantovité rostliny jsou na suchý vzduch obzvláště citlivé.
Stonky jsou ochablé a zahnívají
Příčinou je nadměrné chladno, nebo v zimním období příliš vlhký substrát.
Listy jsou popálené a ztrácejí barvu
Příčinou je silné sluneční záření. Rostlinu tedy co nejdříve přemístěte na stanoviště se zastíněním. Sluneční paprsky by mohly způsobit úhyn rostliny.
Škůdci Mezi nejznámější škůdce, kteří na rostlině škodí jsou svilušky, třásněnky, červci, mšice a červci.
Druhy marant Marantha leuconeura
Marantha leuconeura „tricolor“
Marantha leuconeura „Kerchovina“
Marantha leuconeura „Massangeana“

Hodnocení: 4.7

Počet: 3

Nejlepší: 5 Nejhorší: 4

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.