Mineralfit.cz

Kdy mohou bylinky uškodit?

Kateřina Řehořová

Říká se, že bylinky jsou lékem na všechno. To je sice pravda, ovšem v některých případech mohou i uškodit. Víte, jaké bylinky jsou nevhodné pro těhotné a kojící ženy nebo osoby trpící vysokým, případně nízkým krevním tlakem?

Bylinky nevhodné pro těhotné a kojící ženy Aloe léčivá - ve velkém množství může způsobit překrvení pánevní oblasti a zvýšit riziko potratu. Šalvěj lékařská - snižuje tvorbu mléka, je také schopna vyvolat potrat a ohrozit srdce. Mateřídouška lékařská – užívání mateřídoušky může negativně ovlivnit činnost štítné žlázy. Rozmarýn lékařský - může vyvolat křeče a stavy opojení. Maliník obecný – je nebezpečný zejména na začátku těhotenství, protože může způsobit potrat. Pelyněk pravý – při jeho užívání hrozí riziko potratu a také abnormality plodu. Zázvor lékařský - ve velkém množství může způsobit překrvení pánevní oblasti, čímž se zvyšuje riziko potratu. Máta peprná – pravidelné užívání máty může změnit krevní obraz, ohrožuje také ledviny. Hloh obecný – jeho konzumace ovlivňuje srdeční činnost. Majoránka zahradní - ve velkém množství může způsobit překrvení pánevní oblasti a zvýšit tak riziko potratu. Také může působit omamně. Kostival lékařský – jeho užívání může poškodit játra. Petržel zahradní (nať) – může vyvolat překrvení dělohy, čímž se výrazně zvyšuje riziko potratu a také dráždit ledviny. Skořice - ve velkém množství může způsobit překrvení pánevní oblasti a zapříčinit tak potrat.

Nevhodné jsou také hřebíček, jalovec, jasmín, přeslička, kafr, koriandr, bříza bělokorá, divizna velkokvětá, hlaváček jarní, bazalka, cedrové dřevo, citronela a lékořice.

Bylinky nevhodné pro osoby trpící vysokým a nízkým krevním tlakem Lékořice lysá – užívání této bylinky zvyšuje krevní tlak a také ovlivňuje vylučování vody a solí z organismu. Eleuterokok ostnitý (sibiřský ženšen, čertův kořen) – tato bylinka ve větším množství zvyšuje krevní tlak. Řebříček lékařský - pravidelná konzumace této bylinky snižuje krevní tlak. Guarana (Paulinia Cupata) - tato bylinka ve větším množství zvyšuje krevní tlak. Černý jeřáb a jeřáb obecný – pravidelná konzumace této bylinky snižuje krevní tlak. Hloh obecný - pravidelná konzumace této bylinky snižuje krevní tlak. Ostropestřec mariánský - ve větším množství tato bylinka zvyšuje krevní tlak. Bílé jmelí - pravidelná konzumace této bylinky snižuje krevní tlak. Komonice lékařská - pravidelná této bylinky konzumace snižuje krevní tlak.

Hodnocení: 5.0

Počet: 2

Nejlepší: 5 Nejhorší: 5

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.