Mineralfit.cz

Cukrovka - diabetes 1. a 2. typu

Kateřina Řehořová
Cukrovka patří mezi nejčastější civilizační choroby. Nejrozšířenější je diabetes 2. typu, který vzniká po 30. roce života. Jaké jsou příčiny vzniku cukrovky a jak se léčí?
Cukrovka - o co se jedná Cukrovka je chronické (vleklé) onemocnění, způsobené neschopností organismu hospodařit s cukrem (glukózou).
Cukrovka – příznaky Projevuje se zvýšenou hladinou cukru (glukózy) v krvi. Zároveň však postihuje i hospodaření s ostatními živinami a ovlivňuje tak celkově přeměnu látek v organismu.
Cukrovka – druhy cukrovky Diabetes 1. typu Propuká náhle v dětství nebo v mládí. Ve slinivce se přestává tvořit inzulín. Diabetes je závislý na inzulínu.
Diabetes 2. typu Diabetes dospělých propuká pozvolna (nejdříve po 30. roce života). Diabetes 2. typu je vyvolán poruchou uvolňování inzulínu ze slinivky nebo jeho sníženou účinností.
Těhotenský diabetes Objevuje se u žen, které nikdy diabetem netrpěly a po skončení těhotenství odeznívá.
Porušená tolerance glukózy Nejde o cukrovku, avšak někdy cukrovce (především 2. typu) předchází.
Cukrovka –příčiny Příčinou vzniku cukrovky je nedostatek inzulínu, látky, která se normálně tvoří ve slinivce břišní.
Pokud se ve slinivce břišní přestane vytvářet inzulín – je to typické pro cukrovku 1. typu.
Pro cukrovku 2. typu je nedostatek inzulínu vyvolán poruchou jeho uvolňování nebo sníženou účinností slinivky břišní. Kromě dědičných predispozic působí i jiné vlivy.
Diabetes 1. typu se projevuje: častým močením, abnormální žízní, tělesnou slabostí, neobvyklými pocity hladu, hubnutím..
Pro diabetes 2. typu je příznačné zamlžené vidění, neobvyklá žízeň, ospalost, snížené vnímání sladké chuti, pomalé hojení ran, bolest nohou, kožní infekce..
Vznik cukrovky 2. typu je v naprosté většině případů vyvolán obezitou.
Cukrovka – léčba diabetu 1. typu Podle typu poruchy volí lékař léčbu cukrovky: vždy je to dieta a změna životosprávy a dále případně buď tablety nebo inzulín.
Základem léčby diabetu 1. typu jsou dávky inzulínu – v podobě inzulínových per nebo inzulínových pump. Změna se musí také týkat režimu a způsobu stravování.
Jídlo se musí rozvrhnout do celého dne (5-6 jídel denně).
Nedoporučuje se překračovat dávku 30 gramů cukru denně.
Nejsou vhodné některé potravinářské výrobky slazené či konzervované sacharózou (kompoty, marmelády, cukrovinky).
Nikdy nesmí dojít k hypoglykemii (nedostatek cukru v krvi) - proto si diabetici nesmí dovolit dlouhé hladovění.  Trpíte-li cukrovkou, dejte si pozor při některých vyšetřovacích metodách - při počítačové tomografii mohou nastat komplikace.
Cukrovka – léčba diabetu 2. typu Základem je snížení energetické hodnoty stravy, aby se docílilo poklesu hmotnosti.
Ve stravě je nutno omezit cukry a tuky.
Měla by se zvýšit konzumace vlákniny (ovoce, zeleniny), drůbežího a rybího masa. Lidé by měli konzumovat tzv. diabetické (dia-) potraviny.
K léčbě se používají antidiabetika – léky, které snižují hladinu glukózy v krvi.
Inzulín se volí tehdy, pokud společné působení diety, fyzické aktivity a léků nedokáže udržet nízkou hladinu krevního cukru.
Cukrovka – pravidelná kontrola Lidé, kteří mají cukrovku, si musí pravidelně hlídat hladinu krevního cukru glukometry. Pomocí testu na glykovaný hemoglobin - lze zjistit průměrnou hodnotu glykemie za uplynulé tři nebo čtyři měsíce. Pravidelně se musí vyšetřovat ledviny, cholesterol, oči, nohy…

Hodnocení: 4.0

Počet: 1

Nejlepší: 4 Nejhorší: 4

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.