Mineralfit.cz

Autolékárnička – první pomoc na cestách

Kateřina Řehořová

Podle vyhlášky Ministerstva dopravy č. 341/2002 musí být veškerá motorová vozidla vybavena autolékárničkou. Víte ale, co všechno musí autolékárnička obsahovat a k čemu jednotlivé pomůcky slouží?

Lékárnička v autě - vaše zodpovědnost i povinnost

Zákon ukládá účastníkům dopravní nehody oznámit nehodu polici a pomoci raněným. Realita je ovšem taková, že až u poloviny případů se tak neděje. Lékárničku nakonec použije spíše někdo náhodně projíždějící než dotyčný, který nehodu zavinil.

Kontrolujte stav vaší autolékárničky!

Kromě použití autolékárničky v případě potřeby je vaší povinností autolékárničku průběžně kontrolovat a doplňovat, zvláště když z ní něco použijete. Všímejte se použitelnosti léků, poškození jejich obalu apod. Za prošlé léky nebo poškozený obsah autolékárničky můžete být při běžné prohlídce vozidla policií pokutován. Autolékárnička by měla být lehce dostupná, nenechávejte ji v kufru, kde může dojít ke znehodnocení jejího obsahu (zvláště pokud se bude povalovat mezi nářadím a motorovým olejem). Udržujte ji v čistotě a nevystavujte přímému slunci. Autolékárnička je tu pro vás a proto by měla být vždy po ruce.

Obsah autolékárničky

Autolékárnička musí obsahovat:

Obvaz hotový sterilní 5 cm x 7,5 cm : 1 ks Obvaz hotový sterilní č. 2: 2ks Obvaz hotový sterilní č. 3: 2ks Obvaz hotový sterilní č. 4: 2ks Šátek trojcípý: 2ks Náplast bez polštářku na cívce: 1ks Náplast s polštářkem 8cm x 4cm: 6ks Škrtidlo pryžové (škrtící obinadlo), délka 70cm: 1ks Desinfekční roztok ve spreji (např. Septonex 30ml): 1ks Rouška resuscitační: 1ks Rouška PVC 20cm x 20cm: 1ks Rukavice lékařské (latexové) v obalu: 1ks Zavírací špendlík :2ks Nůžky: 1 ks Použití autolékárničky Latexové rukavice a resuscitační rouška – ochrana před nákazou

Při kontaktu s krví, slinami nebo zvratky vždy použijte chirurgické latexové rukavice. Zabráníte tak případnému přenosu infekce. Totéž platí pro dýchání z úst do úst – neprovádějte jej bez resuscitační roušky.

Obvazový materiál

Zatímco náplast s polštářkem slouží k překrytí drobných poranění (říká se jí také rychloobvaz), hladká náplast bez polštářku je určena k fixaci ovazů. Prodává se na cívce. Hotové sterilní obvazy č. 1 a 2 mají připevněny jeden vatový polštářek a používají se ke krytí menších poranění. Obvazy 3 a 4 obsahují vatové polštářky dva (posuvné) a slouží ke krytí větších ran. Pryžové obinadlo je určeno k zastavení rozsáhlého krvácení (nezapomeňte si zaznamenat čas přiložení). Trojcípý šátek může posloužit stejně jako obvaz, určen je ale především k fixaci zlomenin.

PVC rouška může zachránit život

Málokdo zná využití PVC roušky. Slouží k fixování otevřeného poranění hrudního koše. Rouška se fixuje ze tří stran náplastí, vypuzuje ven špatný vzduch a zamezuje jejímu zpětnému návratu. Tento jednoduchý, ale důmyslný systém polopropustného ventilu už hodněkrát zachránil život.

Ostatní pomůcky

Dezinfekční roztok ve spreji slouží k desinfekci povrchových poranění kůže. Nůžky by měly být dostatečně silné, aby v případě nutnosti přestřihly i bezpečnostní pás. Zavírací špendlík se používá k fixaci šátků a obvazů.

Hodnocení: 4.0

Počet: 1

Nejlepší: 4 Nejhorší: 4

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.